Telifsiz müzik yayınının cezası nedir?

  • Bir eseri eser sahiplerinin yazılı izni olmaksızın basmak yaymak çoğaltmak değiştirmek görsel ve işitsel yolla yaymak yasaktır ve telif hakkı ihlaline girer. Ülkemizde eser sahiplerinin birçoğunun hakları meslek birlikleri tarafından temsil edilmektedir. Telifli müzik yayını yapmak için meslek birliklerinden ve eser sahiplerinden yazılı izin almak gerekir.

  • Halka açık bir yerde yayın yapıp şarkı çalıyorsanız meslek birliklerine başvurarak ya her yıl belli bir ödeme yapabilir ya da çaldığınız eserlerin bildirimini yapıp teliflerini ödeyebilirsiniz. Meslek birlikleri kendilerine kayıtlı bulunan sanatçılardan oluşan bir listeye sahiptirler. Şarkısını çaldığınız sanatçı başka bir meslek birliğine üye ise o meslek birliğine de ödeme yapmanız gerekir. Eser sahibi herhangi bir meslek birliğine üye olmayabilir bu durumda kendisine ya da varislerine ulaşıp ödeme yapılmalıdır. İstenecek olan rakam eser sahibinin takdirine kalmıştır.

 

  • Eser sahiplerinden ve meslek birliklerinden yazılı izin almadan çalınan her şarkı cezaya tabidir. Meslek birlikleri eserlerin telif bedelini yılda bir kez yayıncılardan ister. Eğer siz telif haklarını ödemeden müzik çaldıysanız ilgili kanun uyarınca hakkınızda dava açılır. Açılacak dava sonuçlandığında bu konudaki izinsiz kullanımınızdan dolayı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca bir ceza alırsınız.

 

  • Meslek birlikleri ya da eser sahipleri izinsiz çalım yaptığınızı tespit ettikten sonra normalde kendilerine ödeyeceğiniz bedelin üç katını sizden talep edebilir. Buna ek olarak manevi tazminat davası açabilir. Yüksek cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Açılacak manevi tazminat davasının rakamı görecelidir.

 

  • Yasal müzik çalmak her zaman güvenlidir. Telif haklarını meslek birlikleri aracılığı ile takip etmek bile tek başına karmaşık bir konudur. Değerli zamanınızın büyük bir bölümünü alır. Eser sahiplerine ulaşabilmek ise başlı başına bir uğraş ister. Tüm bunlarla ilgilenmek yerine işinize yoğunlaşabilir yasal müzik için uzman ekibimizden yardım isteyebilirsiniz. Telif ödemenize gerek kalmayacak geniş şarkı kataloğumuzla hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir