Restoranlarda müzik seçiminin yemek üzerine etkisi

Yemek yemek insan vücudu için bir zorunluluk olduğu kadar keyiftir de. Genel davranış biçimi olarak yemek yeme hızınız bulunduğunuz ortamla yakından ilişkilidir. Örneğin, fast food restoranlarını tercih edenler, zaman darlığından dolayı yemeğini kısa bir sürede yemek isterler. Yemek yeme hızınız bulunduğunuz ortamda çalan müzikle de oldukça ilgili. Kanada’nın McGill Üniversitesinden bilim adamları, beslenme, uyku gibi yaşam için gerekli davranışları güçlendiren ya da motivasyonda rol oynayan dopaminin müzik dinlemek gibi yaşamak için doğrudan zorunlu olmayan soyut bir haz ile olan ilişkisini araştırdılar. Araştırmaya 217 gönüllü katıldı. Sonuçları “Nature Neuroscience” dergisinde yayımlanan, araştırmada, katılımcılar sevdikleri müziği dinlediklerinde katılımcıların dopamin seviyesinin yüzde 9 arttığı tespit edildi. Sevmedikleri müziği dinlediklerinde ise dopamin seviyesinin azaldığı görüldü. Beynimizin haz bölgesinde salgılanan dopamin hormonu yemek yediğimizde de salgılanıyor.

Dopamin hem yemek hem müzikle bağlantılı olduğuna göre restoranlarda yemek yerken dinlediğimiz müziğin beynimizde pekiştirici bir hal aldığı yadsınamaz. Restoranınızda çaldığınız müzik müşterinin hızlı ya da yavaş yemesini, hatta içtiği içki miktarını bile etkileyebilir. 2008 yılında Fransa’da yapılan bir araştırmada, Silence adlı kitabın yazarı olan George Prochnik, 72 desibel müzik çalındığında, erkeklerin 14,61 dakikada ortalama 2,6 bardak içki içtiğini bildirildi. Bu rakamlar, ses seviyesi 88 desibele çıktığı zaman, her 11,47 dakikada bir 3,4 bardak içmeye yükseldi. Bu araştırma ortamda çalan müziğin yeme ve içme ile yakın ilişki olduğu iddialarını pekiştirdi.

Fairfield Üniversitesinde yapılan bir çalışma ise insanların daha hızlı ve daha yüksek sesle çalınan müzik sırasında daha hızlı çiğnediklerini gösterdi. Bu araştırmaların da gösterdiği üzere, restorana gelen müşterilerin restoranda ne kadar zaman geçirmesini planlıyor iseniz yemek müzikleri seçimini de buna göre yapmalısınız. Uzman kadromuz restoranınızın hedef kitlesine uygun müziği seçmeniz için yardıma hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir