Kafemde Spotify veya Youtube ile müzik yayını yapabilir miyim?

Restoran ya da kafeler insanların hoşça zaman geçirmek için tercih ettikleri yerlerdir. Çoğu zaman işletme sahiplerine cafe müzik listesi hazırlamak karmaşık gelir.

İyi bir müzik listesi hazırlamak

 İyi bir liste hazırlayabilmek uzun uğraşlar sonucu olur. İyi bir müzik listesi oluşturmak arşiv bilgisi ve deneyim gerektirir. Kafenize gelen kişilerin yaş ortalaması hangi müzikten hoşlandıkları gibi verileri topladıktan sonra şarkıları tek tek bulmak belirli bir ritme göre sıralamak ve aynı zamanda uyumlu bir liste oluşturmak zordur.

Youtube ve Spotify telifsiz değildir

 Pek çok kişi telif hakları ile tek tek uğraşmak istemez. Ülkemizde genellikle internet üzerinden çalınan müzikle ilgili telif hakkı ödenmeyeceğine dair yanlış bir izlenim var.

Youtube üzerinden veya Spotify’dan bir liste oluşturup çalınırsa işlerin daha kolay olacağı ve telif hakkı ödenmeyeceği düşünülüyor. Ancak durum bunun tam tersidir.

  • Halka açık mekanlarda Youtube veya Spotify üzerinden müzik yayını yapmak yasal değildir. Meslek birlikleri bu konuyu çok sıkı bir şekilde denetler ve yayın yapan işletmelere çok yüksek cezalar keser.
  • Halka açık yerlerde şifreli yayınlar üzerinden  maç izlenemeyeceği gibi müzik de dinlenemeyeceğini bilmelisiniz.

Yasal müzik çalmak için

Yasal müzik yayını yapmanın tek yolu telif hakları ödenmiş vaya telifsiz bir müzik listesine sahip olmaktır. Bu sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada  benzer şekilde işleyen bir süreçtir.

Müzik listenizin yasal olmasını istiyorsanız ve meslek birliklerini aramaya mesai ayıramayacaksanız bırakın bu işi sizin yerinize biz yapalım. Hayalinizdeki müzik listesini telif hakkı ödemenize gerek kalmadan da oluşturabilirsiniz. Geniş telifsiz müzik kataloğumuzdan yararlanmak için hemen bizi arayın. Uzman kadromuz sizin için en doğru listeyi oluştursun müşterilerinize ve size de sadece müziğin keyfini sürmek kalsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir