Otelinizde lobi, spa gibi alanlarda müziği nasıl farklılaştırabilirsiniz?

Oteller birçok anlamda insanların kendilerini evlerinde gibi hissetmek istedikleri yerlerdir. İster bir şehir oteli ister tatil oteli olsun kapısından girildiği andan itibaren sıcaklığını ve hizmet kalitesini hissettiren oteller yıllar içinde hafızalara kazınır ve misafirlerin vazgeçilmez durağı haline gelir. Yapılan bir araştırma insan hafızasının görsel işitsel ve dokunsal olmak üzere üç ana bölüme ayrıldığını gösteriyor. Dünyayı beş duyumuzla algıladığımız hafızamız da ağırlıklı olarak üç duyumuzla çalıştığına göre işitsel ögeler algıladığımız alanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bir otelden içeri adımınızı attığınız anda lobide duyularınıza hitap eden unsurlar hemen dikkatinizi çekmeye başlar.

Mekan yeterince iyi ışıklandırılmış mı güzel kokular duyuyor musunuz? Ve elbette iyi bir müzik çalıyor mu? Bir otelin lobisinde hedef müşteri kitlesine uygun müzik çalıyor olması çok önemli. Unutmayın ki ilk izlenim her şeydir ve bir kez hafızaya kazınan bir ilk izlenimi kolay kolay silemezsiniz. Bu yüzden otel lobilerinde çalınan müziğin hem sıcak hem de rahatlatıcı bir etkisi olması çok önemli. Elbette tarihi bir otel ile bir şehir otelinin ya da tatil için planlanmış bol aktiviteli bir otelin lobi müzikleri aynı olmamalı. Tıpkı konseptlere göre farklılık gösterdiği gibi otelin içinde kullanılan müzikler de farklılaşmalı.

Örneğin lobide otelin genel konseptini anlatan rahatlatıcı bir müzik tercih edilebilirken restoranda servis edilen yemeğin özelliğine göre yerel müzik ya da dünya müziği tercih edilebilir. Spa ise tamamen rahatlamak dış dünyanın stresinden arınmak için kullanılan bir alan olduğundan spada zihnin dinginleşmesine fırsat verecek hatta bilinçaltına olumlu mesajlar verecek müzikleri tercih etmek yerinde olacaktır. Uzmanlar çalınan müziğin bilinçaltına etki ettiğini hatta insanların duygularını olumlu ya da olumsuz yönde değiştirme kapasitesine sahip olduğunu söylüyor. O halde lobide sıcacık bir karşılama müziği restoranda keyifle yemeye vesile olan parçalar ve spada günün stresinden kurtulmaya yarayacak rahatlatıcı şarkılar ile unutulmaz bir otel deneyimi yaşatmak mümkün.

Gün batımını izlerken içkisini yudumlayan biri mutlaka fonda ona eşlik eden müziği de yıllarca hafızasının kıymetli bir köşesinde saklayacaktır. Bol aktiviteli bir otelde eğlenceye eşlik eden şarkılar neşenin dozunu arttırmaya vesile olacaktır. Otelinizde çalabileceğiniz en doğru müzik listesi için uzman kadromuz yardıma hazır. Listenizi biz hazırlayalım siz de telifsiz müziğin ve müşterilerinizi memnun etmenin tadını çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir