Otel lobi müzikleri seçilirken neler dikkat edilmelidir?

  • Oteller insanların kendilerini evlerinde gibi hissettikleri özel yerlerdir. Bir otelin kimliğini oluşturan pek çok öge vardır. ‘İlk intiba önemlidir’ sözü hayatın pek çok alanında geçerlidir. Bir otelden içeri girdiğinizde sizi ilk karşılayan otel lobisinin görsel ögeleri ve müziği olacaktır.

  • Otelin lobi müziğinin tarzına karar vermeden önce işletmenizin kimlik konumlandırmasını doğru yapmanız büyük önem taşır. Tatil oteli şehir oteli ya da diğer otel türlerinden hangisi olduğunuzun altını çizdikten sonra bu konseptin içinde sizi farklılaştıran unsurların neler olduğunu da ortaya koymalısınız.
  • Otel müziği otelin kimliğini belirleyen öğelerden birisidir. Pek çok otel standart müzikler tercih eder ve lobi müziği kavramına uygun yıllardır kullanılan şarkı listeleri ile ilerler. Oysa her otelin müşteri kitlesi ve hitap ettiği kültürel ve sosyo-ekonomik düzey farklıdır.
  • Otelinizin müşteri kitlesi için müzikle nokta atışı yapmak çok önemlidir. Örneğin eğer ormana yakın insanların dinlenmek için tercih ettiği yoga kampları düzenlenen bir otele sahipseniz lobide standart yıllardır kullanılan bir şarkı listesini duymak müşterilerinizi ilk adımda otelden soğutabilir. Lobide daha meditatif bir liste duymak onları memnun edecektir. Eğer iş insanlarının sıkça uğradığı şehir merkezinde bir otel işletiyorsanız yoğun temponun içinde çok daha dingin ancak güncel soundlar duymak isteyeceklerdir. Denize yakın bir tatil oteli işletiyorsanız lobiye girdiğinde müşterileriniz keyifli bir tatile başlama duygusunu hissedebilecekleri ezgiler duymak ister.
  • Lobi müziği temelde daha dingin insanların birbiri ile sohbet etmesine olanak tanıyan bir konseptte olmalıdır ancak otelinizin kimliğini belirleyecek en önemli unsurlardan biri müziğin tarzıdır. Lobi müziği tasarlarken çalınan şarkıların birbiri ile uyumu da en az müzik tarzı kadar önem taşır. Örneğin belirli bir kitleye hitap eden meditatif bir liste hazırladıysanız bu listeye sadece sound olarak uyuyor diye güncel bir şarkı koymak müşterilerinizde bu tarza hakim olmadığınız düşüncesini uyandırır. Dolayısıyla otelinizin kimliği ile ilgili akıllarında soru işareti uyandırır.
  • İşletmenizin profesyonelliği bir bütün olarak kimliğini her ögesi ile gözler önüne serdiğinde ortaya çıkar. Otelinizi tercih eden müşterilerinizin iyi bir hizmet alıp rahat edeceklerinden emin olmaları için otele adım attıkları ilk andan itibaren verdiğiniz hizmetle bütünleşen bir müzik duymaları gerekir. Hedefinize en uygun müzik listesini oluşturmak için uzman kadromuzla hemen iletişime geçin. Sizin için en uygun listeyi hazırlayalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir