Müzik telif hakkı nasıl sorgulanır?

  • Telif hakları ülkemizde meslek birlikleri ve edisyon şirketleri tarafından takip edilmektedir. Buna rağmen her şarkının telif hakkının hangi meslek birliğine ait olduğunu sorgulamak oldukça zordur. Çünkü birden çok meslek birliği mevcuttur ve hayatta olmayan sanatçıların eserleri ile ilgili haklar zaman zaman eser sahibinin varisleri tarafından takip edilebilmektedir.

  • Meslek birliklerinin irtibat numaralarına ve websitelerine telifhakları.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Ancak telif haklarını sorgulayan online bir sistem bulunmadığından meslek birliklerini tek tek taramak gerekmektedir.
  • Bir eserin sahibinin hayatta olmaması telif hakkından feragat edildiği anlamına gelmez. Eserin anonim hale gelmesi için eser sahibinin vefatından sonra yetmiş yıl geçmesi gerekmektedir. Eser sahibinin vefatından sonraki yetmiş yıl boyunca eserin telif hakları yasal mirasçılar tarafından takip edilir. Mirasçılar bu hakların takibini bir meslek birliğine devretmemiş ise bizzat kendileri ile sözleşme yapılması ve her çalım için bir ödeme belirlenmesi gerekmektedir.
  • Telif hakları takibi ve telifsiz yasal müzik için hemen SMG ile iletişime geçin. Müzikle ilgili tüm prosedürleri biz halledelim size sadece müziğin keyfini sürmek kalsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir