Mağazanızda çaldığınız müzik alışverişe nasıl etki ediyor?

Mağazada çalınan müzik türü

Araştırmalar mağazanızda çaldığınız müziğin türünün hızının ve yüksekliğinin alışveriş üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Uzmanlara göre müzik bireyin ruh halini ve alışveriş için uyarılma  seviyelerini değiştirerek yaptığı alışverişi değiştiriyor.

Müziğin temposu

  • Yapılan araştırmalara göre slow şarkılar çalındığında müşteri mağazada daha uzun zaman geçiriyor.Yüksek tempolu müzik çalınırken müşteriler daha hızlı hareket etme ihtiyacı duyuyor. Yavaş tempolu müzikler çalındığında müşterinin mağazada geçirdiği zamana paralel  olarak ürün satın almasında artış gözlemleniyor.
  • Mağazanızda müşterilerinizin karar vermek için çok seçeneği var ise slow parçalar çalmak daha mantıklıdır. Böylece birbiriyle kıyaslayacakları ve kendileri için en avantajlı olduğunu düşündükleri ürünleri rahatça inceleyebilirler. Çalan müzik onları mağazada daha uzun süre geçirmeye sevk edecektir.
  • Müşterilerin çabuk alışveriş yapıp çıkmalarını istediğiniz sirkülasyonu yüksek bir mağazanız var ise hareketli şarkılar çalmalı ve müşterileri çabuk hareket etmeye yönlendirmelisiniz.

Kadın ve erkek müşteriler müzikten nasıl etkileniyor?

Kadın ve erkeklerin müzikten farklı şekilde etkileniyor. Kadınlar hızlı tempoda müzik çalındığında, geçirdikleri zamanı olduğundan daha kısaymış gibi algılıyor ve alışverişi bir an önce bitirmek istiyor.

Müşterilerin yaş ortalaması ve çalınan müzik

Mağazanızın yaş ortalaması  çalacağınız müziğin ne tür olması gerektiği üzerinde önemli bir etken. Eğer müşterileriniz orta yaş ise soundu bu yaş grubuna göre seçmelisiniz daha çok genç müşterilere yönelik bir mağaza işletiyor iseniz popüler soundlara yönelmelisiniz. Araştırmacılar mağaza içinde müzik ön plana çıkarıldığında gençlerin  daha fazla alışveriş yapma olasılığı olduğunu söylüyor, oysa daha yüksek yaştaki kişiler müzik geri planda kaldığında  daha fazla alışveriş yapıyor.

Mağazanızın kurumsal kimliği ve müşterilerin aklında oluşturduğu imajı ile çaldığınız müziğin yakından ilişkili olduğunu unutmayın. Telifsiz geniş müzik kataloğumuzdan yararlanmak için hemen uzman kadromuzla iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir