Mağazanızda çalan müzik markanız için ne söylüyor?

  • Mağazanızda çalan müzik kurumsal kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Tıpkı dekorasyonunuz ve satış yaptığınız ürünler gibi tüketicinin aklında markanızla ilgili kalıcı bir yer edinmenizi sağlar. Mağazanız için uygun bir müzik tarzını belirlemek önceliklerinizden biri olmalıdır.

  • Mağazanıza girdiği anda müşteri içerde çalan müzik ve markanızla ilgili bir izlenim edinir. İlk izlenim çok önemlidir ve bellekte kalıcı bir yeri vardır. Müşterinin mağazanızdan içeri girdiği anda ilk duyduğu tını belki de bir daha değişmeyecek şekilde belleğinde yer edecek ve kurumsal imajınızın ne olduğu konusunda kendisine fikir verecektir. Bu nedenle markanıza uygun mağaza müzik listesi oluşturmanız önemlidir.
  • Mağazanızda sattığınız ürünlerle doğru kombine edilmiş bir müzik tarzını benimsemeniz çok önemlidir. Sektörünüze ve hedef kitlenize uygun olmayan bir müzik tarzı müşteriye olumsuz bir geri bildirim verir. Örneğin, gençlere hitap eden bir mağazanız varsa nostaljik parçalar çalmak müşteri kitlenizin sizden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Alışveriş duyulara hitap eden bir deneyimdir. Nasıl ki mağazanıza girdiğinde müşteriniz hoş kokular ve iyi dizayn edilmiş reyonlar görmek isterse aynı şekilde işitme duyusuna hitap eden hoş bir müziği de deneyimlemek ister. Beş duyumuzdan herhangi birini rahatsız eden bir öge alışverişin tamamını olumsuz olarak algılamamıza neden olur ve marka imajınız bu olumsuzlukla hatırlanır.
  • Dinamik ve popüler soundlar ‘gençlere hitap eden marka’ imajına katkıda bulunurken dingin ve nostaljik soundlar ‘orta yaşa hitap eden marka’ imajına hizmet eder. Markanızın hitap ettiği yaş aralığına uygun bir müzik tarzını benimsemek çok önemlidir.
  • Hedef kitlenizin sosyo-ekonomik ve kültürel durumuna uygun müzik çalmak marka imajınızı olumlu yönde destekleyecektir. Örneğin çoğunlukla yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir mağazanız varsa ziyaretçilerinizin dilinde şarkılar çalmak kendilerini markanıza yakın hissetmelerini sağlar. Dolayısıyla kendilerine yakın buldukları bir markadan çok daha fazla alışveriş etmek isterler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir