Mağazada Yasal Müzik Yayını Nasıl Yapılır?

Mağazanızda müzik yayını yapmak müşteri memnuniyeti ve çalışanların ruh hali açısından harika sonuçlar yaratır. Ancak gerek  ülkemizde gerek dünyada  halka açık yerlerde müzik yayını yapabilmek için yasal izinlerin tamamlanmış olması gerekir. Birçok kişi işletmesinde veya örneğin alışveriş merkezinde müzik yayını yapmanın herhangi bir izne tabi olmadığını düşünüyor ancak durum böyle değil. Üstelik yasal olmayan müzik yayını yapmanın cezası oldukça fazla. Benim yaptığım yayını kimse duymaz diye düşünmek de çok yanlış çünkü bu konudaki denetlemeler oldukça sıkı ve düzenli bir şekilde yapılıyor.

Mağazanızda müzik yayını yapmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamına giriyor. Bu Kanunun amacı, fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden veya yorumlayan icracı sanatçıların, seslerin ilk tespitini yapan fonogram yapımcıları ile filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren yapımcıların ve radyo-televizyon kuruluşlarının ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarını belirlemek, korumak, bu ürünlerden yararlanma şartlarını düzenlemek, öngörülen esas ve usullere aykırı yararlanma halinde yaptırımları tespit etmektir.

Radyo ve televizyonlarda duyduğunuz popüler şarkıların icracıları ve eser sahipleri genellikle meslek birliklerine kayıtlıdır ve haklarını meslek birlikleri temsilcileri aracılığıyla takip ederler. Zaman zaman basında isimlerini duyduğunuz Mesam Müyap Müyorbir gibi meslek birlikleri resmi ve gönüllü temsilcileri aracılığıyla sık sık denetleme yaparak üyelerinin haklarını gözetir. Sadece kendi oluşturduğunuz playlisti çalmak değil Spotify iTunes gibi müzik marketlerin ya da radyoların yayınını mağazanızda duyurmak  da telif ücreti ödemeyi gerektirir.

Mağazanızda ya da işletmenizde müzik yayını yapmak ve yüksek telif ücretleri ödemek istemiyorsanız telif hakları SMG’de saklı bulunan geniş arşivimizden yararlanabilirsiniz.Arşivimizde mağazanıza uygun değişik tarzlarda  yüzde yüz yasal binlerce şarkı bulunuyor. SMG ile çalışmaya başladığınızda yasal prosedürle ilgili herhangi bir enerji harcamanıza gerek kalmaz sadece çalan müziğin keyfini çıkarırsınız.