Lisanslı müzik satın alma hakkında bilmeniz gerekenler

  • Müzik lisansı telif hakları sahibinin hakların belirli bir bölümünü üçüncü şahısların kullanımına izin verdiğini belirten bir anlaşmadır.
  • Lisanslı müzik satın almak bir işletme için olmazsa olmaz koşullardan biridir. İşletmenizde yasal müzik çalmak istiyorsanız lisanslı müzik satın almak şarttır umuma açık yerlerde yasal müzik çalmak zorunludur.

  • Eserlerin lisanslama faaliyetlerini ve telif hakları takibini genellikle meslek birlikleri yürütür. Ülkemizde eserlerin büyük bir bölümü meslek birliklerine ya da edisyon şirketlerine kayıtlıdır. Bir eseri her dinlettiğinizde ya da videosunu her defa gösterdiğinizde belirli bir miktar para ödemesi yapmak zorundasınız. Ödeme ile ilgili tarifeler meslek birlikleri tarafından belirlenmekte ve ödeme yapılmadığı takdirde ceza uygulaması yapılmaktadır.
  • Müzik eserlerinin halka açık yerlerde çalınması için meslek birlikleri ile lisans anlaşması imzalamak gereklidir. Meslek birlikleri ile anlaşma yapmadan ve bir eserin telifini ödemeden çalmanın hapis ve para cezası vardır.
  • Telifsiz lisans adı verilen bir lisans türü ile her dinleme başına para ödemesi yapmayacağınız sadece bir kez ödeme yaparak sınırsız sayıda çalım yapabileceğiniz bir formülle işletmenizde yasal müzik çalabilirsiniz. Telifsiz lisans ekonomik ve çok sayıda eser seçeceği sunan bir alternatiftir.
  • Telifsiz lisans kataloğumuzdan yararlanmak için hemen uzman kadromuzla iletişime geçin. Sizin için en uygun listeyi küratörlerimizle birlikte oluşturun ve müziğin keyfini sürmeye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir