İşletmelerde müzik yayını telif hakkı nasıl alınır?

İşletmelerde müzik çalmak  hem müşteri hem de çalışan memnuniyeti açısından çok önemli.

İşletmelerde müzik çalmak hukuki açıdan oldukça ciddi takip edilen bir konudur. İşletmenizde çaldığınız müzik mutlaka yasal olmalıdır.

Türkiye’de müzik telif haklarını hangi kuruluşlar takip eder?

Ülkemizde yerli ve yabancı müziklerin telif haklarını meslek birlikleri ve edisyon şirketleri takip eder. Mesam Msg gibi meslek birlikleri ve edisyon şirketleri kendilerine kayıtlı olan söz yazarı besteci ve yorumcuların haklarını gözetir. Çalınan her eser için eser sahiplerine belirli bir miktarda ödeme yapar.

Meslek Birlikleri ile nasıl çalışılır?

Meslek birlikleri işletmenizde hangi şarkıların çalındığına dair sizden düzenli rapor ister. Meslek birliklerinin ve edisyon şirketlerinin telifleri takip eden pek çok müfettişi var kimi zaman da gönüllü kişiler herhangi bir yerde duydukları eseri meslek birliğine ileterek telifinin ödenmesini sağlar. İşletmenizde yasal müzik çalmıyor iseniz herhangi bir şikayet veya denetim durumunda çok yüksek cezalar ödemek zorunda kalırsınız.

Meslek birliklerine ödeme yapmak

Meslek birliklerine düzenli ödeme yapmamışsanız aynı eseri defalarca çalmış kadar çok kerelik ödemeler yapmanız gerekir. İşletmenizde müzik çalmak için mutlaka telifini ödemelisiniz. Yasal müzik çalmazsanız ağır cezalara maruz kalırsınız. Bu kurallar akaryakıt istasyonu müzik yayınları, spor salonu müzik yayınları veya oto galeri müzik yayınları için de geçerlidir.

Meslek birliğine telif ödemek ve dilediğiniz şarkıyı çalmak

Meslek birlikleri ve edisyon şirketleri kendilerine üye olan kişiler ile çalışır ancak herhangi biri ile anlaşma yapıp dilediğiniz şarkıyı çalmanız mümkün olmaz. Çaldığınız şarkılardan biri  Mesam’a kayıtlı diğeri ise Msg’ye tanımlı olabilir. Söz yazarı yahut besteci hiçbirine kayıt yaptırmayıp telifini kendisi takip etmek isteyebilir. Bu durumda kendisine ya da hayatta değilse varislerine ulaşmak gerekir.

Telif haklarını takip etmek

İşletmenizde çalacağınız müziğin keyfini çıkartmak varken telif haklarını takip etmek zorunda kalmak tatsız bir durumdur ve sizi gereksiz yere yorar. Bunun yerine tüm meslek birlikleri ve edisyon şirketlerine kolayca ulaşabilen bir firma ile çalışıp işletmenizde çalacağınız şarkılarla ilgili profesyonel destek alabilirsiniz.İşletmenizde çalacağınız müziğin telif hakkını almak ya da geniş kataloğumuzdaki telifsiz şarkılardan yararlanmak için hemen bizi arayın. Uzman kadromuz çalmak istediğiniz müzik türü ile ilgili gerekli bilgiyi edindikten sonra size en doğru önerileri sunacaktır. Bu durumda size sadece telif hakkı ödemeden işletmenizde çalacağınız müziğin keyfini sürmek kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir