Bekleme odaları için müzik seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bekleme odaları genellikle işletmelerin en çok kullanılan noktalarından biridir. Ancak burada geçirilen zamanın insan psikolojisi üzerinde ne denli önemli bir etkiye sahip olduğu pek bilinmez. Düşünün ki bir iş görüşmesi için bekliyorsunuz ya da dişçide veya doktorda bir bekleme sürecindesiniz. Birdenbire bekleme odası sizin için stresli bir yer haline gelebilir. Halbuki, bekleme odasında iken sakin bir ruh haline girmeniz iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Siz kendinizi ne kadar iyi hissederseniz iş görüşmeniz o kadar iyi geçer; bir operasyona girecek veya rahatsızlığınızla ilgili kendinizi ifade edecekseniz doğru sonuçlara ulaşmak ancak kendinizi rahat hissederek mümkün olabilir.

Yapılan araştırmalar stres anında insanların dinlediklerini doğru algılama kapasitesinin neredeyse yarı yarıya azaldığını gösteriyor. Otel odanızın hazırlanmasını beklerken bekleme salonunda on dakika geçirecek olabilirsiniz ama o on dakika saatler gibi gelebilir. Aslında hayatımıza dışarıdan bakabilsek büyük bir bölümünün beklemeyle geçtiğini şaşırarak fark ederiz.

Ruhen olduğu gibi fiziken de beklediğimiz zamanlarda vaktimizi verimli geçirebilmek çok önemli. Bu yüzden bekleme odalarında hedefe uygun bir müzik beklerken gevşemeyi rahatlamayı belki de süreyi çok daha kısa hissetmemizi sağlıyor. Müziğin rahatlatıcı etkisini bilmeyen yoktur.

Özellikle psikolojik olarak bir ortamdaki renkler ve müziğin insanları olumlu ya da olumsuz yönde etkileme gücü olduğu artık bilimsel olarak da kanıtlandı. Bilim insanlarına göre pastel renkler ruhunuza şifa verirken klasik müzik de dinginlik sağlıyor. Belli bestecilerin eserleri üzerinde yapılan deneyler insanların beyin dalgalarını pozitif yönde etkileme gücü hakkında inanılmaz verilere işaret ediyor.

Bekleme salonları; pastel renkler, yumuşak ışıklar ve doğru müzikle insanların bolca hayal kurduğu kendilerini gevşemiş ve pozitif hissettiği yerlere dönüşebilir. Bekleme salonlarında sadece klasik müzik çalmak zorunda değilsiniz. İşletmenizin ruhuna uygun müziği bulmak misafirleriniz açısından en doğru seçim olacaktır.

Örneğin bir yoga merkezinin bekleme salonu ile bir spor merkezinin bekleme salonunda çalan fitness & spa müzikleri aynı olmamalı. Yoga salonlarında beklenti gevşeme iken spor salonlarında yüksek performans beklentisi bulunur ve bekleyen misafirlerin bu yüksek performansa yüksek ritimlerle hazırlanması gerekir. Otel lobi müzikleri için de otelinizi yansıtan bir seçim yapmalısınız. Bekleme odalarında çalınan müziğin işletmenizin kurumsal kimliği ile yakından ilişkili olduğunu bilmeniz çok önemli.

Bekleme salonunuzda en doğru müziği çalmak ve müzik telifi takibini hiç düşünmeden bekleyenlerinizi mutlu edebilmek için hemen uzman kadromuzla bağlantı kurun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *